لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
درمان خارش ریش

بهترین سن برای کاشت ریش و سبیل چه سنی است؟

فهرست محتوای مقاله

آیا می‌دانستید که امروزه ریش‌های مردانه محبوب‌تر شده‌اند؟ به دلیل محبوبیت ریش و سبیل، بسیاری از مردانی که از حجم موهای صورت خود رضایت کافی ندارند به دنبال کاشت ریش و سبیل هستند. ولی آیا مردان در هر سنی مجاز به انجام پیوند ریش هستند؟ آیا برای انجام کاشت ریش سن مناسبی وجود دارد یا در هر سنی می‌توان آن را انجام داد؟ اگر چنین است بهترین سن برای کاشت ریش چه زمانی است؟ در اینجا به تمامی پرسش‌های شما درباره سن مناسب کاشت ریش و سبیل پاسخ خواهیم داد.

سن مناسب کاشت ریش یا سبیل

آیا زمان مناسب برای کاشت ریش  شما فرا رسیده است یا برای این کار جوان هستید؟ برخی از مردان ممکن است از اواخر نوجوانی یا اوایل بیست سالگی متوجه طاسی یا نازک شدن ریش خود شوند و به دنبال درمان کاشت ریش یا ترمیم ریش و موهای صورت خود باشند. کاشت ریش یک روش کم تهاجمی است و با در نظر گرفتن بسیاری از جنبه‌های پزشکی کاشت ریش می‌توان گفت هیچ دلیلی وجود ندارد که مردان جوان از پیوند ریش خودداری کنند.

در واقع سن کاشت ریش محدودیتی ندارد و اثرات منفی سلامتی مانند عفونت را افزایش نمی‌دهد، پس نمی‌توان سنی مشخص را به عنوان بهترین زمان کاشت ریش در نظر گرفت. با این حال، اگر سن کاشت ریش و سبیل خیلی کم باشد ممکن است برخی از مشکلات زیبایی برای فرد ایجاد شود بنابراین انجام این عمل در سنین پایین به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. اگرچه کاشت مو و ریش برای افراد بالای 18 سال قابل انجام است اما اکثر جراحان سن مناسب کاشت سبیل و ریش را بالای 25 سال می‌دانند. که برخی از دلایل آن شامل موارد زیر است:

  • میزان هورمون تستوسترون یا هورمون جنسی مردانه قبل از 25 سالگی در بدن ثابت نیست. هورمون DHT (دی هیدروتستوسترون) عمدتا مسئول طاسی الگوی مردانه است. این هورمون قبل از 25 سالگی به بلوغ کامل نمی‌رسد بنابراین بهتر است تا سن 25 سالگی برای انجام کاشت ریش و سبیل صبر کنید.
  • فولیکول‌های موی سالم تعداد محدودی دارند. اگر فردی قبل از 25 سالگی پیوند مو، ریش یا سبیل انجام دهد، ممکن است فولیکول‌های موی سالمی که ممکن است برای کاشت در سن 40 سالگی لازم باشد تمام شود و دیگر برای کاشت یا ترمیم کاشت در آن سن کافی نباشد. زیرا اکثر بیماران جوانی که قبل از 25 سالگی کاشت ریش انجام داده‌اند، ریزش موهای کاشته شده در آن‌ها بیشتر است و تا سن 40 سالگی به یک کاشت ترمیمی دیگر نیز نیاز خواهند داشت. بنابراین اکثر جراحان زیبایی سن مناسب برای کاشت ریش را بعد از 25 سالگی می‌دانند.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند کاشت ریش و سبیل طبیعی افراد جوان‌تر موفق‌تر است درحالیکه چنین تفکری کاملا اشتباه است. یک بیمار مسن هم که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد و از عاداتی مانند سیگار کشیدن دور باشد یا بیماری‌هایی مانند دیابت نداشته باشد نیز از شانس خوبی برای موفقیت در کاشت ریش برخوردار است. بسیاری از افرادی که در سنین نوجوانی و در حدود 20 سالگی دچار ریزش موهای صورت می‌شوند بهتر است کمی صبر کنند تا ریزش موی آن‌ها درمان شود و پس از رسیدن به یک شرایط تثبیت شده شروع به انجام کاشت ریش کنند. دلیل چنین توصیه‌ای این است که اگر در زمانی که ریش و سبیل دچار ریزش شده کاشت مو انجام شود، موهای کاشته شده نیز دچار ریزش خواهند شد و تکه‌های طاسی مو به شکلی نامنظم در صورت ایجاد می‌شود. 

البته اگر ریش شما تکه تکه به نظر می‌رسد و همچنان درگیر ریزش ریش و سبیل هستید می‌توانید با یک متخصص درباره کاشت ریش خود مشورت کنید. کلینیک کاشت مو آسمان با استفاده از به‌روزترین و مجهزترین تجهیزات آماده انجام خدمات کاشت مو مورد نیاز شما شامل کاشت مو، کاشت سبیل، کاشت ریش و کاشت ابرو یا مژه است.

ریش های پرپشت با کلینیک آسمان
کاشت ریش و سبیل طبیعی در تهران
ریش های پرپشت با کلینیک آسمان
کاشت ریش و سبیل طبیعی در تهران

رشد ریش و سبیل از چه سنی آغاز می‌شود؟

موهای ریش و سبیل در دوران بلوغ و تحت تاثیر هورمون‌های مردانه شروع به ظاهر شدن می‌کنند. اکثر پسران جوان برای اولین بار در سنین 13 تا 16 سالگی متوجه رشد موهای صورت خود می‌شوند. در دوران بلوغ رشد موهای ریش معمولا با الگوی مشخصی رشد می‌کنند. موها ابتدا روی لب بالایی ظاهر می‌شوند و بعد از آن روی لب، چانه و سپس گونه‌ها و پس از آن در ناحیه گردن ظاهر می‌شوند. 

زبری ریش

کاشت ریش و سبیل مناسب چه افرادی است؟

بسیاری از افراد و به هر دلیل ممکن است نیاز به انجام عمل کاشت ریش و سبیل داشته باشند. چنین عملی برای بیمارانی که از انواع مختلف ریزش موی صورت و آلوپسی رنج می‌برند مناسب است. همچنین برخی از بیماران دارای نقص یا اسکار در صورت خود هستند که با کاشت موی صورت قابل پوشاندن است. علاوه بر این بسیاری از مردان با وجود اینکه سن بالایی ندارند دچار ریزش موی ژنتیکی ریش و سبیل می‌شوند. کاشت ریش و سبیل بدون وجود محدودیت برای همه افراد انجام می‌شود.

اگر ریش تان هنوز در حال کامل شدن است، ریش نکارید!

در همه مردان رشد ریش و سبیل در زمان مشخصی کامل نمی‌شود. برخی از مردان ممکن است بعد از سن 30 سالگی شاهد کامل شدن رشد ریش و سبیل خود باشند. اگر ریش هنوز در حال رشد باشد نباید از روش کاشت ریش برای پیوند مو در این ناحیه استفاده شود. مردانی که رشد ریش و سبیل در آن‌ها به بلوغ کافی رسیده است معمولا هزاران مو در ناحیه ریش خود دارند. البته تعداد فولیکول‌های موی هر فردی بر اساس ژنتیک او تعیین می‌شود، برای مثال مردان در کشورهایی مانند چین و ژاپن موهای ریش کمتری دارند که عمدتا در اطراف دهان رشد می‌کند.

سوالات متداول

معمولا پسران از سن 13 تا 16 سالگی می‌توانند شاهد رشد ریش و سبیل خود باشند. البته به دلایل مختلفی ممکن است رشد ریش در هر فردی به تاخیر بیافتد.

سن بلوغ ریش و سبیل برای همه مردان یکی نیست و برخی از مردان ممکن است حتی تا 30 سالگی هم رشد کامل ریش را تجربه نکنند. اگر ریش شما همچنان در حال رشد است جراح‌تان نباید پیوند ریش را توصیه کند و کاملا برعکس، به این معنی که باید به شما پیشنهاد کنند که یک تا دو سال صبر کنید تا ریش شما به طور طبیعی رشد کند. یک جراح باتجربه کاشت مو ممکن است بتواند با استفاده از یک تست میکروسکوپی تشخیص دهد که آیا احتمال رشد ریش شما هنوز وجود دارد یا خیر.

شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید ( که هر دو تا حدودی در درمان ریزش موی سر موثر هستند) بتوانند رشد موهای ریش و صورت را تحریک کنند. با این وجود سایر درمان‌های جایگزین مانند لیزردرمانی ممکن است تا حدودی ریزش ریش را محدود کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط