لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
بهترین سن برای کاشت موی سر

سن کاشت مو | بهترین سن برای کاشت مو

فهرست محتوای مقاله

سن کاشت مو ، برای کسانیکه تصیم کاشت و پیوند مو گرفته‌اند، پرسش مهمی است؛ زیرا با اینکه کاشت مو دائمی یک روش توصیه شده و موفقیت آمیز است، انجام و رضایتمندانه بودن عمل پیوند مو، تابع و تحت تاثیر عوامل و شرایطی است؛ سن و جنیست را می‌توان دو عامل مهم بر موفقیت عمل پیوند (همان کاشت مو) برشمرد. سن کاشت مو برای مردان، بازه 25 تا 75 سالگی است؛ 

بهترین سن کاشت مو ، بازه زمانی 25 تا 45 سالگی است. این سن برای زنان 18 سالگی به بالا گفته شده است. البته باید تحت نظر کارشناس یا پزشک متخصص انجام شود. حداقل سن کاشت مو برای زنان و دختران 18 سالگی و برای مردان 25 سالگی است. در منابع دیگر شما شاید، با پاسخ 30 تا 45 سالگی مواجه شده باشید.

باید گفت، این یک پاسخ آماری است و  حتی ممکن است، تحت معاینه بالینی پزشک یا کارشناس سن 20 سالگی نیز برای عمل پیوند مناسب تشخیص داده شود. در هر صورت نتایج کاشت مو برای مردان در سن  18 تا 25  سالگی بر عهده بیمار است. عمل کاشت مو زیر سن بلوغ یا 18 سالگی به ندرت انجام می‌گیرد و شانس کمی برای موفقیت دارد.

سن کاشت مو

سن کاشت موی مناسب برای مردان و زنان گفته شد. حال ممکن است شما در سنین نوجوانی دچار ریزش و کمبود مو شده باشید، البته احتمال آن بسیار پایین است. جای نگرانی نیست، با اینکه شما حداقل سن کاشت مو را ندارید، پزشک متخصص شما را کاندید کاشت بداند و برای شما کاشت مو انجام شود.

ریزش عواملی مختلفی دارد. زمانیکه این عارضه تحت تاثیر ریزش موی آندروژنی (TDH) باشد، که بیماری یا عارضه مردانه‌ای است. در واقع باید این عارضه تمام شود؛ کاشت مو که یکی از روش‌های  آن استفاده از موی فرد بیمار است، ابتدا باید میزان بانک موی فرد و میزان محل ریزش مو تشخیص داده شود و در نهایت عمل پیوند مو انجام شود. اگر ریزش مو در اثر استرس یا تغییرات هورمونی و بیماری کبدی باشد، پس از درمان دارویی پیوند کاشت مو انجام می‌گیرد.

انواع روش کاشت مو

عمل کاشت جراحی مو (Hair Transplant) به دو روش کلی زیر انجام صورت می‌گیرد:

روش FIT:

روش بدن جراحی که دیگر روش‌ها مانند SUT و Micro FIT زیر مجموعه این روش می‌باشند.

روش FUT:

روش جراحی که به آن کاشت موی نواری FUT می‌گویند.

نکته: سن در دو روش بالا مورد توجه است؛ حتی اگر بهترین سن کاشت مو برای مردان یعنی 25 تا 45 سالگی دارید، باید مراقبت‌های بعد از عمل را جدی بگیرید تا کاشت مو موفقیت آمیز باشد. در نتیجه انتظارات شما را برآورده کند.

شرایط کاشت مو:

سن (برای مردان ضروری‌تر می‌باشد.)

جنسیت

نداشتن بیماری خود ایمنی

داشتن پوست منعطف و نداشتن بیماری قارچی و پوستی

بهترین سن کاشت موی سر 25 تا 35 سالگی

بررسی ژنتیک (در خانواده نزدیک آن‌ها فرد طاس وجود نداشته باشد.)

سن مناسب کاشت مو

ریزش مو

ریزش مو را براساس دلایل و عوامل می‌توان بیماری یا عارضه نامید. خب از دست دادن موی سر از 50 تا 200 دانه در روز طبیعی است و اگر جایگزینی برای آن رخ دهد، خوشبختانه شما دچار ریزش مو نیستید، اما اگر موهای سر نازک یا ضعیف شد یا خطوط الگوی ریزش شدت گرفت، برای درمان آن باید اقدامی کنید.

حتما بخوانید : کاشت مو به روش SUT

عوامل ریزش مو

تغذیه نامناسب

کشیدن سیگار و مصرف الکل

کرونا

بیماری کبد چرب

افزایش سن

الگوی ریزش موی مردانه

مشکلات هورمونی

عوامل ریزش موی هورمونی زنان

کیست تخمدان

مصرف قرص قرص ضدبارداری

بارداری یا یائستگی

پسوریازیس

بهترین سن برای کاشت مو اقایان

ریزش موی مردان از  18سالگی آغاز می‌گردد، تا 40 سالگی ادامه دارد. طبق الگوی اطلس ریزش مو، ابتدا ریزش از خط جلوی سر مردان و تاج آغاز میگردد. برای برخی به طاسی کامل می‌انجامد و اساسا افرادی که دچار طاسی است، روش کاشت مو جواب‌گو نیست.

سن پیوند موی سر مردان در منابع مختلف با اعداد ارقام متفاوتی اشاره شده است. البته سن فاکتور مهم‌تری برای مردان نسبت به زنان در کاشت مو است. برای تشخیص بهتر سن کاشت، برای مردان سن ریزش مو و میزان آن بصورت آماری ذکر می‌کنیم:

سن
میزان درصد ریزش
20
20 درصد
30
35 درصد
50
50 درصد
60
66 درصد

جدول میزان ریزش موی مردان در سنین مختلف

 اگر دلیل این اتفاق نظر را بخواهیم توضیح دهیم، باید گفت متخصصین ابتدا برای  کاندید کاشت با درمان دارویی مو سعی می‌کنند، الگوی ریزش مو را کاهش و مشخص کنند تا میزان و الگوی اطلسی ریزش مشخص  و میزان دسترسی به بانک مو (به قسمتی از سر که دارای گرافت مو است بانک مو می‌گویند.) مشخص گردد.

در بیشتر موارد الگو طاسی در مردان تا سن 25 سالگی (بعضی موارد 27) ذکر شده است، مشخص می‌گردد. اگر ریزش در اثر سوختگی باشد بدون توجه به سن کاشت مو انجام می‌گردد. الگوی طاسی موی مردانه (Male Pattern Baldness) یک بیماری ژنتیکی و ارثی است؛ که ناشی از ترشح هورمونی دی هیدروتستسرون (DTH) است، که بر فولیکول مو اثر می‌گذارد و ابتدا باعث نازک شدن و سپس ریزش می‌گردد.

البته اگر از نوع تهاجمی باشد ریزش شدید و در نهایت طاسی کامل رخ می‌دهد. در نتیجه کاشت مو ممکن نمی‌باشد. محدودیت سنی برای مردان و زنان وجود ندارد. بهترین سن کاشت مو زمانی است که ریزش آن متوقف شده است. موهای باقی مانده دارای فولیکول قوی هستند؛ از آن‌ها برای کاشت مو و رشد مجدد استفاده می‌گیرد. ریزش مو در کسانیکه بازه سنی کاشت رو رعایت نکرده‌اند، پس از کاشت اتفاق افتاده است و در نتیجه کاشت رضایت بخش نبوده است. کاشت مو برای افراد سالمند نیز امکان‌پذیر است، به شرطی که بیماری‌هایی نظیر دیابت و فشار و چربی خون نداشته باشند.

بهترین سن برای کاشت موی سر خانمها

سن برای خانم‌ها و دختران جوان عامل تعیین کننده‌ای نیست ابتدا عوامل ریزش و ضعف تشخیص داده شده است، پروسه درمان آغاز و کاشت مو زیر نظر متخصص انجام گردد. برخلاف آقایان، بانوان پس از یائسگی دچار ریزش مو میگردند.

 سن یائسگی از 35 تا 45 می‌باشد. کاشت مو برای زنان موفقیت‌آمیز تر می‌باشد زیرا در مردان هنگام ریزش ناحیه گسترده‌تری درگیر می‌شود. در زنان ناحیه‌ ریزش وجود ندارد. سن کاشت موی زنان 18 سالگی به بالا درست که در 50 سالگی به بالاتر نیز می‌توان اما به دلیل سن و تغییرات هورمونی بهترین بهترین سن کاشت مو نیست.

سوالات متداول

این سن مناسب از 25 تا 45  سالگی است در واقع  پاسخ آماری است و باید برای تشخیص سن کاشت به پزشک مراجعه کرد. عواملی بررسی می‌گردد درمان دارویی آغاز و سپس عمل کاشت و پیوند مو انجام صورت می‌گیرد.

بازه سنی 25 سال تا 75 سال می‌باشد اما در بازه 25 تا 45 ساگلی به دلیل آمادگی موی سر مناسب‌تر می‌باشد. اگر دلیل ریزش مو، عارضه طاسی مردانه نباشد می‌توان حتی زیر 25 سالگی کاشت را انجام داد.

برای زنان محدودیت سنی وجود ندارد. حداقل سن کاشت موی سر 18 سال است. که البته باید زیر نظر متخصص انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط