لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

فهرست محتوای مقاله

مراقبت های صحیح و دقیق پس از کاشت ابرو دائمی یکی از عوامل اساسی برای بهبود و موفقیت این روش زیبایی است. پس از عمل کاشت ابرو، نیاز به رعایت آموزش ها و دستورالعمل های مربوطه از سوی پزشک معالج بسیار حائز اهمیت است. این مراقبت ها به منظور کاهش عوارض جانبی مانند تورم، التهاب و عفونت و همچنین تسریع فرآیند بهبود و بهترین نتیجه از کاشت ابرو انجام می‌شوند.

در این مطلب سعی شده که مراقبت های قبل و بعد از کاشت ابرو را بررسی کنیم و راهکاری برای هرکدام ارائه دهیم پس با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.  

مراقبت های قبل از کاشت ابرو

مشاوره با یک جراح واجد شرایط: جلسه ای را با یک متخصص برنامه ریزی کنید تا در مورد انتظارات خود صحبت کنید و نامزدی خود را برای این روش ارزیابی کنید.

بررسی داروها و مکمل ها: جراح خود را در مورد هر دارو یا مکملی که مصرف می‌کنید مطلع کنید تا تعیین کند که آیا تغییر دارو یا مکمل غذایی لازم است یا خیر.

ترک سیگار و پرهیز از الکل: سیگار را ترک کنید و از مصرف الکل چند هفته قبل از جراحی برای بهبودی و به حداقل رساندن عوارضات آنها خودداری کنید.

از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید: برای کاهش خطر خونریزی در حین و بعد از عمل، مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین را قطع کنید.

دستورالعمل های قبل از عمل را دنبال کنید: دستورالعمل های خاص ارائه شده توسط جراح خود را در مورد ناشتا بودن، لباس پوشیدن و آمادگی های لازم رعایت کنید. ترتیب حمل و نقل را بدهیداز شخصی بخواهید که شما را همراهی کرده و شما را به خانه برساند زیرا بیهوشی موضعی ممکن است توانایی شما در رانندگی را مختل کند.

آمادگی ذهنی و عاطفی: از نظر ذهنی خود را آماده کنید، انتظارات را مدیریت کنید و هرگونه نگرانی یا ترس را با جراح خود در میان بگذارید.

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

پس از انجام کاشت ابرو، رعایت مراقبت و نگهداری مناسب برای اطمینان از بهبود و رشد بهتر موهای کاشته شده بسیار مهم است. در اینجا چند دستورالعمل ضروری برای نحوه مراقبت از ابرو بعد از کاشت وجود دارد:

از لمس یا خاراندن ناحیه پیوند شده خودداری کنید: برای جلوگیری از عفونت و آسیب، بسیار مهم است که دستان خود را از ابروهای تازه کاشته شده دور نگه دارید. لمس یا خاراندن ناحیه می‌تواند پیوندها را از جای خود خارج کند یا باکتری های مضر را ایجاد کند.

محل را تمیز نگه دارید: به آرامی ناحیه پیوند شده را با استفاده از یک پاک کننده ملایم توصیه شده توسط جراح یا محلول نمکی تمیز کنید. از یک پد یا گوش پاک کن نرم استفاده کنید تا ناحیه مورد نظر را به آرامی بمالید. از شستشو و مالش دادن خودداری کنید، زیرا باعث اختلال در پیوند می‌شود.

از پمادها یا داروهای تجویز شده استفاده کنید: جراح شما ممکن است یک پماد آنتی بیوتیک یا سایر داروهای موضعی را برای استفاده در ناحیه پیوند تجویز کند. دستورالعمل های آنها را در مورد دفعات و مدت زمان برنامه به دقت دنبال کنید.

نحوه شستشو بعد از کاشت ابرو

محافظت در برابر نور خورشید: محافظت از ناحیه پیوند شده در برابر نور مستقیم خورشید برای حداقل چند هفته پس از عمل ضروری است. قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر UV خورشید می‌تواند به پیوندهای ظریف آسیب برساند و مانع رشد آنها شود. هنگام بیرون رفتن از خانه کلاه لبه دار پهن بپوشید یا از کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید.

از فعالیت‌های شدید خودداری کنید: از انجام فعالیت‌هایی که ممکن است باعث تعریق بیش از حد شود خودداری کنید، زیرا عرق می‌تواند محل پیوند را تحریک کند. همچنین در چند هفته اول از فعالیت هایی که ممکن است مستلزم تماس مستقیم با ابروها باشد، مانند شنا کردن خودداری کنید.

هنگام شستن صورت خود ملایم باشید: هنگام تمیز کردن صورت، در اطراف ناحیه ابرو ملایم باشید. از استفاده از صابون های تند یا پاک کننده هایی که می توانند باعث تحریک شوند خودداری کنید. به جای مالش، ناحیه مورد نظر را با یک حوله تمیز خشک کنید.

از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید: یک رژیم غذایی سالم می تواند باعث رشد مو شود، از جمله موهای کاشته شده ابرو. از یک رژیم غذایی کامل و غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین برای حمایت از روند بهبودی استفاده کنید.به یاد داشته باشید که روند بهبودی هر فردی ممکن است متفاوت باشد و پیروی از دستورالعمل های خاص جراح ضروری است. رعایت نحوه مراقبت از ابرو بعد از کاشت می‌تواند به اطمینان از نتایج موفقیت آمیز و رشد موهای سالم در ناحیه کاشت شده کمک کند.

حتما بخوانید : تغذیه بعد از کاشت ابرو

نحوه شستشو بعد از کاشت ابرو

برای شستشو ابرو ها بعد از کاشت بهتر است اولین شستشو 3 روز بعد از عمل کاشت ابرو در کلینیک انجام شود. بعد از اولین شستشو که توسط کلینیک انجام می‌شود شما می‌توانید در هفتمین روز بعد از عمل از طبق روال عادی از حمام استفاده کنید. با این تفاوت که برای شستشوی ابرو بعد از کاشت و جلوگیری از شکست گرافت ها از یک آبپاش که محلولی از چند قطره از شامپو بچه و آب است با فاصله 30 سانتی از صورت به ابرو محلول را بپاشید.

درمان تورم بعد از کاشت ابرو

اما این روش تنها نحوه شستشو بعد از کاشت ابرو نیست و در ۱۰ روز اول پس از کاشت ابرو می‌توان به ترتیب زیر عمل کنید:

 ۱. از لوسیون مورد تایید کلینیک برای شستشو ابرو استفاده کرده و با آن کل ابرو را پوشش دهید و طبق شرایط استفاده لوسیون بین نیم تا یک ساعت اجازه دهید روی ابرو ها بماند.

 ۲. لوسیون را با آب ولرم از روی ابروها و ناحیه کاشت شستشو دهید. بهتر است از ظرفی کوچک برای شستشو ابرو ها استفاده کنید و به ارامی آب را بپاشید.

 ۳. بعد از شستشو با لوسیون بهتر است دوبار با شامپویی که به حالت کف در آمده ابرو ها را با نوک انگشتان بشویید.به این نکته توجه کنید که نباید ابرو ها را با ناخن بخراشید زیرا می‌تواند به گرافت های کاشته شده آسیب برساند.

4.در انتها برای خشک کردن، از دستمال کاغذی استفاده کنید و به آرامی فشار دهید تا کاملاً ابرو ها خشک شوند. دقت کنید که از دستمال های باکیفیت استفاده کنید تا از چسبیدن تکه های دستمال بر روی ابرو هایتان جلوگیری شود.

حتما بخوانید :کاشت ابرو در تهران

درمان ورم بعد از کاشت ابرو

تورم پس از کاشت ابرو یک عارضه جانبی شایع است و معمولاً در عرض چند روز تا یک هفته فروکش می‌کند. تورم در درجه اول به دلیل ضربه و دستکاری پوست در طول عمل ایجاد می‌شود.

روش ها متداول درمان ورم بعد از کاشت ابرو عباتند از:

 1. بالا بردن سر: بالا نگه داشتن سر هنگام استراحت یا خواب می تواند به کاهش تورم کمک کند. از یک بالش اضافی یا تکیه گاه سر تخت خود استفاده کنید تا موقعیت سر خود را بالا نگه دارید. در حالت عادی هم بالا نگه داشتن سر باعث افزایش گردش خون شده که باعث بهبود تورم می‌شود.
 2. کمپرس سرد: قرار دادن کمپرس سرد یا کمپرس یخ در ناحیه متورم می‌تواند به کاهش تورم کمک کند. کیسه یخ را در یک پارچه تمیز بپیچید و به آرامی آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. این کار را چند بار در روزهای اولیه پس از پیوند تکرار کنید.
 3. داروها: پزشک شما ممکن است داروهای ضد التهابی بدون نسخه یا تجویزی را برای کمک به کاهش تورم و ناراحتی توصیه کند. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد دوز مناسب و مدت زمان مصرف دارو دنبال کنید.
 4. اجتناب از گرما و فعالیت‌های شدید: گرما می‌تواند تورم را تشدید کند، بنابراین مهم است که از دوش آب گرم، سونا یا فعالیت‌هایی که باعث تعریق بیش از حد می‌شود خودداری کنید. علاوه بر این، از انجام فعالیت‌های شدید که جریان خون را در آن ناحیه افزایش می‌دهد، خودداری کنید، زیرا ممکن است تورم را طولانی‌تر کند.
 5. ماساژ دهید: برای ماساژ ابرو کاشته شده اطراف محل کاشت را به حرکات ارام ماساژ دهید و از کشیده شدن پوست منطقه کاشته شده خود‌داری کنید.

حتما بخوانید : عوارض کاشت ابرو

پوسته شدن بعد از کاشت ابرو

پوسته پوسته شدن بعد از کاشت ابرو بخشی طبیعی از روند بهبودی است. زمانی که فولیکول‌های مو پیوند شده با محیط جدید خود سازگار شده و سازگار می‌شوند، رخ می‌دهد. در اینجا چند نکته برای مدیریت پوسته پوسته شدن بعد از کاشت ابرو آورده شده است:

 • از چیدن یا خراشیدن خودداری کنید: مقاومت در برابر میل پوسته پوسته شدن یا خراشیدن پوست ضروری است. انجام این کار می‌تواند روند بهبودی را مختل کند و فولیکول های مو پیوند شده را به طور بالقوه از جای خود خارج کند.
 • مرطوب کردن ناحیه: یک مرطوب کننده ملایم و غیر کومودوژن را به ناحیه ابرو بزنید تا پوست هیدراته بماند. این می‌تواند به کاهش پوسته پوسته شدن و بهبودی کمک کند.
 • صبور باشید: پوسته پوسته شدن معمولاً یک مرحله موقتی است و به مرور زمان با پیشرفت روند بهبود برطرف می شود. مهم است که صبور باشید و اجازه دهید بدنتان به طور طبیعی بهبود یابد.

نتیجه گیری

در نتیجه، برای مراقبت های پس از کاشت ابرو، موارد زیر را می‌توان به عنوان راهنمایی کلی در نظر گرفت:

 • شستشوی دقیق و ملایم ابروها به موقع با استفاده از محلول شامپو یا شوینده مناسب معرفی شده توسط کلینیک.
 • جلوگیری از لمس و خاراندن ابروها تا از اسیب و جابجایی گرافت های کاشته شده جلوگیری شود.
 • استفاده مناسب از داروهای ضد التهاب و مسکن مورد تجویز پزشک خود.
 • اجتناب از برخورد مستقیم با نور خورشید و استفاده از محافظتی مانند کلاه یا سایر پوشاک محافظتی.
 • اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی سنگین و ورزش‌هایی که باعث افزایش جریان خون به ناحیه ابروها می‌شوند.
 • رعایت دستورات و مشاوره پزشک خود درباره مراقبت‌های خاص و رژیم غذایی مناسب.
 • صبر و شکیبایی برای انتظار بهبود و بهبود کامل نتیجه کاشت ابرو.

در نهایت، بهتر است با پزشک یا متخصص کاشت ابرو خود در ارتباط باشید و دستورالعمل‌های ویژه برای مراقبت بعد از عمل خود را دریافت کنید، زیرا هر فرد و هر عملیات کاشت ابرو ممکن است نیازهای منحصر به فردی داشته باشد.

سوالات متداول

 • به موقع از داروهای ضد التهاب استفاده کنید.
 • برای خارج کردن بخیه ها به موقع عمل کنید.
 • از تماس مستقیم با نور خورشید خودداری کنید.
 • محل عمل را نخارانید
 • به توصیه‌های پزشک خود درباره شستشوی بعد از کاشت ابرو عمل کنید.
 • فعالیت‌های فیزیکی سنگین را ممنوع کنید.

دوره نقاهت وابسته به شرایط هر فرد می‌تواند بین 3 تا 5 روز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط