لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت های ضروری بعد از کاشت ابرو

فهرست محتوای مقاله

مراقبت های صحیح و دقیق پس از کاشت ابرو دائمی یکی از عوامل اساسی برای بهبود و موفقیت این روش زیبایی است. پس از عمل کاشت ابرو، نیاز به رعایت آموزش ها و دستورالعمل های مربوطه از سوی پزشک معالج بسیار حائز اهمیت است. این مراقبت ها به منظور کاهش عوارض جانبی مانند تورم، التهاب و عفونت و همچنین تسریع فرآیند بهبود و بهترین نتیجه از کاشت ابرو انجام می‌شوند.

در این مطلب سعی شده که مراقبت های بعد از کاشت ابرو را بررسی کنیم و راهکاری برای هرکدام ارائه دهیم پس با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.  

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت بعد از انجام عمل کاشت ابرو اهمیت زیادی دارد. برای این که بهترین نتیجه را از این عمل جراحی بگیرید و جلوی هرگونه عوارض جانبی گرفته شود، باید با نکات مربوط به مراقبت بعد از عمل جراحی کاشت ابرو آشنا باشید.

نحوه شستشو بعد از کاشت ابرو

نحوه شستشو بعد از کاشت ابرو

برای شستشو ابرو ها بعد از کاشت بهتر است اولین شستشو 3 روز بعد از عمل کاشت ابرو در کلینیک انجام شود. بعد از اولین شستشو که توسط کلینیک انجام می‌شود شما می‌توانید در هفتمین روز بعد از عمل از طبق روال عادی از حمام استفاده کنید. با این تفاوت که برای شستشوی ابرو بعد از کاشت و جلوگیری از شکست گرافت ها از یک آبپاش که محلولی از چند قطره از شامپو بچه و آب است با فاصله 30 سانتی از صورت به ابرو محلول را بپاشید.

اما این روش تنها نحوه شستشو بعد از کاشت ابرو نیست و در ۱۰ روز اول پس از کاشت ابرو می‌توان به ترتیب زیر عمل کنید:

 ۱. از لوسیون مورد تایید کلینیک برای شستشو ابرو استفاده کرده و با آن کل ابرو را پوشش دهید و طبق شرایط استفاده لوسیون بین نیم تا یک ساعت اجازه دهید روی ابرو ها بماند.

 ۲. لوسیون را با آب ولرم از روی ابروها و ناحیه کاشت شستشو دهید. بهتر است از ظرفی کوچک برای شستشو ابرو ها استفاده کنید و به ارامی آب را بپاشید.

 ۳. بعد از شستشو با لوسیون بهتر است دوبار با شامپویی که به حالت کف در آمده ابرو ها را با نوک انگشتان بشویید.به این نکته توجه کنید که نباید ابرو ها را با ناخن بخراشید زیرا می‌تواند به گرافت های کاشته شده آسیب برساند.

4.در انتها برای خشک کردن، از دستمال کاغذی استفاده کنید و به آرامی فشار دهید تا کاملاً ابرو ها خشک شوند. دقت کنید که از دستمال های باکیفیت استفاده کنید تا از چسبیدن تکه های دستمال بر روی ابرو هایتان جلوگیری شود.

چکاب بعد از عمل را فراموش نکنید

درمان تورم بعد از کاشت ابرو

اگرچه که کاشت ابرو پروسه‌ای امن بوده و نیازمند بستری بودن یا بی‌هوشی نیست، اما در هر صورت باز هم یک عمل جراحی است و باید بعد از انجام آن برای مدتی به صورت مکرر به متخصص برای چکاپ مراجعه نمایید. شرایط کلی هر بیمار متفاوت است و به همین دلیل دکتر متخصص به شما توصیه شخصی مخصوص به خودتان را خواهد داد. پس از این که از متخصص وقت گرفتید، وی در این جلسه نواحی کاشته شده و میزان خونریزی را معاینه کرده و هر گونه مراقبتی که بعد از عمل لازم باشد که انجام دهید را به شما گوشزد خواهد کرد.

از دو بالشت برای خوابیدن استفاده کنید

مویی که برای کاشت ابرو برداشته می‌شود همان‌طور که قبلاً گفتیم معمولاً از فولیکول‌های پشت سر است. بهتر است زمان خواب از دو بالشت زیر گردن خود استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود که یک دستمال تمیز را روی بالشت خود بگذارید تا بالشت کثیف نشود. تماس ابروها با بالشت می‌تواند عواقب جدی داشته و به فولیکول‌ها آسیب وارد کند بنابراین بهتر است طوری بخوابید که صورت شما رو به بالا باشد. اگرچه که این مشکلات ممکن است نگران کننده به نظر بیایند، اما مراقبت‌های پس از کاشت ابرو به هیچ وجه نگرانی ندارند و یک پزشک متخصص حرفه‌ای معمولاً نسبت به این مشکلات حساس بوده و کار را به این مراحل نمی‌رساند.

حتما بخوانید : تغذیه بعد از کاشت ابرو

از اشعه خورشید دوری کنید

تا یک ماه پس از انجام کاشت ابرو از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید به صورت مستقیم خودداری نمایید. معمولاً در ماه اول ابروها احساس سوزش دارند و به تغییرات ناگهانی محیطی واکنش نشان می‌دهند. بهتر است هنگام خروج از خانه از کلاه‌های لبه‌دار استفاده کنید تا جلوی تابش مستقیم خورشید را بگیرید. همچنین استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید.

حتما بخوانید : عوارض کاشت ابرو

از تماس دستان با ابروها خودداری کنید

ممکن است روزهای اول دوست داشته باشید که بدانید فولیکول‌های جدید ابرو چه شکلی هستند و تماس با آن‌ها چگونه است، اما بهتر است این حس را درون خود از بین ببرید و هیچگونه تماسی با ابروهای تازه کاشته شده برقرار نکنید. این کار باعث افزایش ریسک عفونت و درد بسیار می‌شود. بانک مو، که معمولاً همان ناحیه پشتی سر است، به مدت 2 روز بانداژ می‌شود در حالی که ناحیه دریافت کننده یعنی ابروها پس از انجام عمل در معرض هوای آزاد هستند. کبودی و ورم تا چند روز پس از انجام عمل امری طبیعی است. دکتر متخصص در این زمان به شما مسکن‌ها و آنتی بیوتیک‌های لازم را می‌دهد تا از این مرحله گذر کنید.

زخم‌ها را دستکاری نکنید

پولک مانند شدن محل کاشت و آکنه، سرخی، خارش و درد بعد از کاشت ابرو محتمل هستند، اما تمامی این موارد موقتی‌اند. بسیاری از این موارد هم زمانی رخ می‌دهند که زخم‌های خود را دستکاری کنید. سرخی و احساس سوزش پس از اولین شستشوی ابروها به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کنند.

حتما بخوانید :کاشت ابرو در تهران

ورزش‌های سنگین پس از کاشت ابرو انجام ندهید

به صورت کلی، عرق کردن اصلاً برای ابروهای کاشته شده خوب نیست. بنابراین در دوره ریکاوری پس از انجام کاشت ابرو بهتر است از فعالیت‌های استرس‌زا و هرگونه فعالیتی که موجب عرق کردن شما می‌شود، به مدت یک ماه خودداری نمایید. مخصوصاً در فصل تابستان که گرمای هوا به خودی خود موجب عرق کردن می‌شود، بهتر است به همراه خود یک فن برای خنک کردن صورت و دستمالی برای پاک کردن عرق از روی پیشانی داشته باشید.

داروهای خود را به موقع مصرف کنید

اگر مشکلات مربوط به کبد و کلیه دارید، می‌توانید از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن زمانی که با درد مواجه می‌شوید، استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود که داروها و پمادهایی که دکتر برای‌تان تجویز کرده است را سر وقت استفاده نمایید.

از قرار دادن یخ روی ابرو ها خودداری کنید

بعضی از افراد از کیسه‌های یخ به منظور کاهش حس سوزش و ورم استفاده می‌کنند که می‌توان گفت این کار ممکن است مشکل‌زا شود. در واقع پیشنهاد می‌شود که از کیسه‌های یخ برای کاهش ورم و سوزش چشم‌ها استفاده کنید و سعی کنید که به صورت مستقیم با ابروها در تماس نباشند.

سیگار نکشید

سیگار و قلیان کشیدن پس از انجام عمل کاشت ابرو یکی از نکات مهمی است که باید حتماً در مورد آن صحبت شود. پیشنهاد می‌شود که حداقل تا 2 هفته پس از کاشت ابرو از سیگار و قلیان کشیدن خودداری نمایید چرا که این کار می‌تواند عوارض جدی برای ابروهای کاشته شده به همراه داشته باشد.

از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نکنید

از آن‌جایی که در روزهای اول پس از عمل جراحی، پوست قسمت کاشته شده باز است و فولیکول‌های مو به خوبی در کنار یکدیگر بسته نشده‌اند، بهتر است از هیچگونه رنگ یا مواد شیمیایی برای ابروهای کاشته شده تا حداقل یک سال استفاده نکنید. هر چقدر مواد شیمیایی کمتری بر روی ابروهای کاشته شده استفاده شود، بهتر است. پس از یک سال می‌تواند با رعایت نکات مراقبتی ابروهای کاشته شده خود را رنگ کنید.

نتیجه گیری

در نتیجه، برای مراقبت های پس از کاشت ابرو، موارد زیر را می‌توان به عنوان راهنمایی کلی در نظر گرفت:

 • شستشوی دقیق و ملایم ابروها به موقع با استفاده از محلول شامپو یا شوینده مناسب معرفی شده توسط کلینیک.
 • جلوگیری از لمس و خاراندن ابروها تا از اسیب و جابجایی گرافت های کاشته شده جلوگیری شود.
 • استفاده مناسب از داروهای ضد التهاب و مسکن مورد تجویز پزشک خود.
 • اجتناب از برخورد مستقیم با نور خورشید و استفاده از محافظتی مانند کلاه یا سایر پوشاک محافظتی.
 • اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی سنگین و ورزش‌هایی که باعث افزایش جریان خون به ناحیه ابروها می‌شوند.
 • رعایت دستورات و مشاوره پزشک خود درباره مراقبت‌های خاص و رژیم غذایی مناسب.
 • صبر و شکیبایی برای انتظار بهبود و بهبود کامل نتیجه کاشت ابرو.

در نهایت، بهتر است با پزشک یا متخصص کاشت ابرو خود در ارتباط باشید و دستورالعمل‌های ویژه برای مراقبت بعد از عمل خود را دریافت کنید، زیرا هر فرد و هر عملیات کاشت ابرو ممکن است نیازهای منحصر به فردی داشته باشد.

سوالات متداول

 • به موقع از داروهای ضد التهاب استفاده کنید.
 • برای خارج کردن بخیه ها به موقع عمل کنید.
 • از تماس مستقیم با نور خورشید خودداری کنید.
 • محل عمل را نخارانید
 • به توصیه‌های پزشک خود درباره شستشوی بعد از کاشت ابرو عمل کنید.
 • فعالیت‌های فیزیکی سنگین را ممنوع کنید.

دوره نقاهت وابسته به شرایط هر فرد می‌تواند بین 3 تا 5 روز باشد.

یکی از نکات مهم درباره کاشت ابرو، نحوه شست و شو پس از آن است. برای شست و شو ابرو بعد از کاشت ابرو باید ترتیب زیر را رعایت کنید.

 • زدن لوسیون
 • شستن لوسیون
 • شامپو زدن
 • خشک کردن ابروها

معمولا بعد از کاشت ابرو حدود ۷ روز استراحت پیشنهاد می‌شود. در این بازه زمانی باید از فعالیت‌های فیزیکی سنگین خودداری کنید.

پس از کاشت ابرو حدودا به مدت ۷ روز پوسته پوسته شدن ناحیه رو می‌بینید. همچنین ریزش ابرو حدود ۳ هفته بعد از کاشت ابرو از اتفاقات بعدی است.

پس از کاشت ابرو، شما می‌توانید حدودا هر ۳ یا ۴ هفته یکبار به اصلاح ابروهای‌تان بپردازید.

توجه داشته باشید که پس از کاشت ابرو، تا حدود یک ماه بعد از کاشت برای رنگ کردن ابرو اقدام نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط