لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
تاثیر سیگار در ریزش مو

آیا سیگار کشیدن باعث ریزش مو می شود؟

فهرست محتوای مقاله

اگر تردید دارید که آیا مصرف سیگار باعث ریزش مو می‌شود یا خیر به نتایج یکی از مطالعات اخیر توجه کنید: از هر 500 سیگاری 425 نفر درجات مختلفی از ریزش مو را تجربه می‌کنند در حالی که تنها 200 نفر از هر 500 نفر غیرسیگاری دچار ریزش مو می‌شوند!

موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

آیا سیگار کشیدن باعث ریزش مو می‌شود؟

طبق یکی از مطالعاتی که در میان دو گروه افراد سیگاری و غیرسیگاری انجام شد، 47% از افراد سیگاری دارای ریزش مو درجه 3 و 24% دارای ریزش مو درجه 4 بودند درحالی که تنها 10% از افراد غیرسیگاری به درجه ریزش مو 3 یا 4 رسیده بودند. در ادامه خواهیم گفت که سیگار چگونه باعث ریزش مو می‌شود.   

ارتباط بین سیگار کشیدن و ریزش مو

بپردازیم به اینکه چرا کشیدن سیگار باعث ریزش مو می‌شود. دود تنباکو بیش از 7000 ماده شیمیایی دارد که حداقل 69 مورد از آن ها عامل سرطان هستند و از طریق ریه و تنفس، به راحتی وارد جریان خون می‌شوند. مواد مضر سیگار با گردش خون به سایر قسمت‌های بدن سرایت می‌کنند و بر همه جنبه‌های سلامتی فرد اثر می‌گذارند که ریزش مو نیز یکی از این موارد است. البته تاثیر سیگار بر ریزش مو هنوز هم به طور دقیق مشخص نیست اما تصور می‌شود که عوامل زیادی در این امر دخیل باشند. یکی از دلایل اصلی تاثیر سیگار بر ریزش مو این است که سیگار باعث استرس اکسیداتیو و کاهش جریان خون به فولیکول‌های مو می‌شود و نهایتا باعث ریزش مو خواهد شد.

سیگار باعث ریزش مو می شود؟

سیگار کشیدن و ریزش مو ناشی از استرس اکسیداتیو

همانطور که گفته شد، یکی از مهم‌ترین دلایلی که ارتباط سیگار و ریزش مو را توضیح می‌دهد، استرس اکسیداتیو است. سیگار تولید رادیکال‌های آزاد را در بدن افزایش می‌دهد. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که به راحتی می‌توانند با ایجاد واکنش‌های منفی به DNA سلول‌های بدن آسیب وارد کنند. زمانی که مقدار زیادی رادیکال آزاد در بدن به وجود آید، استرس اکسیداتیو ایجاد می‌شود.

سیگار کشیدن و ریزش مو ناشی از کاهش جریان خون در فولیکول‌های مو

یکی از دیگر از نقش‌های مخرب سیگار در ریزش مو به این دلیل است که مواد شیمیایی موجود در تنباکو بر گردش خون و سلامت قلب و عروق تاثیر منفی می‌گذارند. همچنین سیگار کشیدن باعث ایجاد پلاک در رگ‌های خونی می‌شود. رگ های خونی فولیکول‌های مو را تغذیه می‌کنند و هر گونه اختلال در جریان خون در پوست سر منجر به ریزش مو خواهد شد.

رویش مجدد مو با ترک سیگار

هرچند هنوز به طور دقیق مشخص نشده است که آیا ترک سیگار و رویش مجدد مو ارتباطی دارند یا خیر اما بر مبنای برخی مطالعات صورت گرفته بعد از ترک سیگار بعضی از اثرات منفی آن خنثی می‌شود. به طور مثال، اگر فردی سیگاری به مدت 15 سال سیگار را کنار بگذارد، خطر ابتلا به سکته قلبی یا مغزی در او برابر با فردی است که هرگز سیگار نکشیده است. اما آیا روشی وجود دارد که منجر به رشد مجدد مو بعد از ترک سیگار شود؟ در پاسخ به این پرسش می‌توان گفت بله، چند روش برای درمان ریزش مو پس از ترک سیگار وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

روش‌های درمان ریزش مو ناشی از سیگار

برخی از روش‌هایی که پس از ترک سیگار می‌توانند باعث رشد مجدد موهای شما شوند شامل موارد زیر هستند:

  • استفاده از ماینوکسیدیل: مصرف ماینوکسیدیل بعد از ترک سیگار تا حدودی می‌تواند باعث تحریک رشد موهای جدید شود.
  • مصرف فیناستراید: استفاده از فیناستراید به شکل قرص از تشکیل DHT تستوسترون جلوگیری می‌کند و موجب رشد موهای جدید در مردان می‌شود.
  • کاشت مو: در این روش درمانی، فولیکول‌های مو معمولا از پشت سر برداشته و در نواحی که دچار ریزش مو شده است، کاشته می‌شوند.
  • لیزردرمانی: در این روش دستگاه‌های لیزر به وسیله تابش اشعه روی پوست سر، باعث تحریک رشد موهای جدید خواهند شد.

سوالات متداول

از جمله دلایل اصلی ارتباط ریزش مو و سیگار می‌توان به استرس اکسیداتیو و کاهش جریان خون در فولیکول‌های مو اشاره کرد.

برای درمان ریزش موی ناشی از سیگار می‌توان از روش هایی مانند مصرف ماینوکسیدیل، فیناستراید، لیزرتراپی و کاشت مو استفاده کرد.

بله، مواد شیمیایی و نیکوتین موجود در سیگار الکترونیکی در طولانی مدت باعث کاهش جریان خون پوست سر و ریزش مو خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط